Monidło – (za Wikipedią) rodzaj realistycznego obrazu, portretu namalowanego najczęściej na podstawie zdjęcia ślubnego. Charakterystyczną cechą tego zazwyczaj czarno-białego obrazu były podkolorowania - na czerwono usta i lazurowoniebieskie oczy. Inne detale były retuszowane. Często postaciom domalowywano bardziej kosztowne stroje.

Monidła po raz pierwszy pojawiły się w XIX wieku w Polsce jako tańsza alternatywa tradycyjnych portretów, które z powodu zdecydowanie wyższej ceny były popularne jedynie w zamożniejszych warstwach społeczeństwa. Monidła natomiast rozpowszechniły się wśród mniej zamożnych warstw, szczególnie wśród chłopów. Po II wojnie światowej straciły na popularności i z czasem stały się synonimem kiczu.


Monidło z początku lat 50. ubiegłego wieku, wykonane za pośrednictwem domokrążców na podstawie wizerunków z roku 1932, kiedy sfotografowane osoby zawarły małżeństwo. Niestety, portret nie wytrzymał próby czasu. Prezentujemy rekonstrukcję wykonaną na papierze fotograficznym, eksponowaną za szybką i w drewnianej ramce.



Monidło z roku 2019 wykonane na podstawie aktualnych wizerunków właściciela witryny Leszka Juliusza i jego małżonki Renaty Jolanty.

Wydruk cyfrowy na płótnie bez oprawy i w drewnianej ramie.


Monidło współczesne zamówione z okazji okrągłej rocznicy ślubu.


Monidło współczesne - prezent na jubileusz małżeństwa w dwóch wersjach kolorystycznych.


Oferta dla małżeństw szczęśliwych i nie napuszonych, z poczuciem humoru, niezamożnych i tych bogatszych. Nie wstydźmy się kiczu, kicz bywa piękny! Chcesz zafundować sobie albo komuś odjechany i zarazem niepospolity prezent? - Pomyśl o monidle. 

Ja to zrobię!

Napisz do Renaty: fotorenata@interia.eu

Zadzwoń: +48 666 077 337