Polityczne szlagiery

Muzyczna lista przebojów politycznych wykonywanych przez artystów sceny narodowej. 


1.

img_4178.jpg

Kaczyński Jarosław - brawurowy wykon „Mazurka Dąbrowskiego“ w typowo żoliborskim stylu. Gatunek muzyczny wykuwał się na tych lepszych podwórkach, gdzie nie stało ZOMO. Dlaczego utwór wylądował na pierwszym miejscu? Mamy do czynienia z wokalistą niepodrabianym, ojcem rapu melorecytacyjnego. Nikt tak śpiewać nie potrafi! Większość artystów polskiej polityki, zazdroszcząc laureatowi talentu, złorzeczy mu i przeklina. Dlatego mógłby występować na scenach Polski i Węgier (jeśli kiedykolwiek wybierze się na zagraniczne tournée) pod pseudonimem: Bard Wyklęty. 

img_4173.jpg ZOBACZ I POSŁUCHAJ


2.

img_4177.jpg

Joanna Mucha - cover pieśni nie całkiem zapomnianego Marino Mariniego „Nie płacz, kiedy odjadę“ w autorskiej wersji: »Nie pucz...«. O wysokiej pozycji na liście przesądził wyraźnie erotyzujący tembr głosu wokalistki. W ogóle nie pokazała, że koncert odbył się w niekomfortowych warunkach, wręcz na barykadzie: w niedogrzanej sali i bez świateł ramp, co w przypadku artystki ambitnej grozi wizerunkową katastrofą. Męska cześć publiki mogła nie dostrzec czaru, a zawistne kobiety - scenicznej urody. Opatulenie w koc i gruby sweter powabu nie dodaje. Fanom może przyjść do głowy, że nostalgiczny utwór, który uplasował się na drugim miejscu, wykonuje diva o pseudonimie: Puczysta Joasia

img_4173.jpg ZOBACZ I POSŁUCHAJ


3.

img_4179.jpg

Paweł Kukiz - utwór z SLD-owską brodą, ale wciąż z aktualnym przesłaniem. Bynajmniej nie odnosi się do artystów, którzy uplasowali się na wyższych miejscach. Dzieło stworzone w okresie, kiedy Pieśniarz z Łosiowa chodził jeszcze w politycznych pieluchach, bez świadomości, że kiedyś zawalczy o fotel w Pałacu Namiestnikowskim. Słowa pieśni są na tyle odważne, że aż niecenzuralne (jak ja was kurwy nienawidzę), dlatego po zakończeniu kariery przy ul. Wiejskiej, pieśniarz będzie mógł koncertować na gminnych dożynkach, dla ludu prostego, jako: Elvis Leppero.

img_4173.jpg ZOBACZ I POSŁUCHAJ


4.

img_4181.jpg

Chór Jarosławowa. Na czwartym miejscu monumentalny utwór w wykonaniu zespołu kolesi na niecodziennej uroczystości, na którychś z rzędu urodzinach Radyja mającego siedzibę w Stolicy Polskiego Piernika. Warto zwrócić uwagę na ruch sceniczny: zamaszystą kiwankę, splecione dłonie pieśniarzy i radosne wyklaskiwanie rytmu. Przed Chórem Jarosławowa świetlana kariera, zwłaszcza na kierunku wschodnim, gdzie zaistniała bolesna wyrwa po artystach, którzy przenieśli się na niebiańskie estrady i śpiewają już w chórach anielskich. Amen. 

img_4173.jpg ZOBACZ I POSŁUCHAJ


Leszek Juliusz Tomczuk


I think that, as life is action and passion, we should share the passion and action of our time at peril of being judged not to have lived at all.