Gołąbek pokoju

FAKT24.PL w filmiku zatytułowanym ”Wielka Sobota Jarosława Kaczyńskiego” pokazuje scenkę z prywatnego życia człowieka, który potrząsa Polską, traktując ojczyznę, jak poobijane jajeczko pod skorupą którego umościł się zbuk. Wstrząsową metodą bada i zabiera się (chaotycznie, jak na doktora-niezgułę przystało) za „leczenie“ chorego organizmu państwa. 

 
Nie pochyliłbym się nad tematem, gdyby nie zajmujący wpis AIN - znajomej z Fb: Z poczucia obowiązku obejrzałam jak Jarek poszedł poświęcić jajko, i poza tym, że nawet sam koszyczka nie niósł, co mnie w zasadzie nie dziwi, bo on co weźmie w rękę to wygląda karykaturalnie i pokracznie, to skonstatowałam, że on się nawet porządnie przeżegnać nie umie. Nie to żebym się czepiała już byle czego, ale to jest człowiek, który nie sprawdza się w absolutnie żadnym aspekcie życia. To jest podręcznikowy socjopata.

 
Ostro? Owszem, ale celnie. Określenie socjopata jest oczywiście trafne, choć w warstwie wizualnej bliżej mu do safanduły. Bo safanduła to gamoń i niedorajda (oszczędzę  synonimów pozostałych, bo zahaczają o wulgarność), socjopata zaś to osobnik nierespektujący podstawowych norm etycznych i nieliczący się z cudzymi opiniami i łatwo popadający w konflikty. Wszystko co w tym zdaniu stoi, do Jarosława Kaczyńskiego pasuje jak ulał. 

 
AIN wiernie oddała „fabułę“ filmu w którym tak naprawdę wiele się nie dzieje. Manifestujący pobożność polityk zawsze budzi podejrzenia, zwłaszcza taki, który zamiast bliźnich łączyć, dzieli ich i działa z iście diabelskim zamysłem. 

 
Rzeczywiście, Kaczyński nie potrafi się przeżegnać. Nieskoordynowane wymachy górną kończyną nie mają nic wspólnego z symbolem krzyża. Ot, nabożna fuszerka, kościelne na odwal się. W ostatniej scenie pada ostra kwestia, prezes odpędza fotoreporterów odzywką: dajcie żyć! No cóż, niech dziennikarz się cieszy, indagowany mógłby polecieć klasykiem i sypnąć wiązkę: »Spieprzaj dziadu!«. Nachalnego pismaka mogli też spacyfikować ochroniarze, eskortujący prezesa wraz z dziewczynką i koszyczkiem ze święconką.  


Wielka Sobota, fason trzeba trzymać. 


A niby dlaczego mieliby dać spokój? - pytam. Katolik, osoba publiczna, po wyjściu z kościoła pokrzykuje na maluczkich. Człowiek, który ogromnej liczbie współziomków nie daje żyć w spokoju i wypędza ich na ulice. 

Owszem, niektórzy źle nie mają, pożyć im daje i to całkiem obficie: totumfackim, najbliższej kamaryli, pociotkom, a nawet kierowcy śp. Mamusi oraz osobistej wizażystce. 

»Dobra zmiana« przekształciła się w „dojną zmianę“, co w Otwocku przypieczętował wysoko posadzony polityk, a de facto podłokietnik nadprezydenta.


Całkiem niedawno w Łomży, a więc w przedwielkanocny czas pokuty, pisowski wódz łajał gorszy sort Polaków. - Dziś ci, którzy z nami walczą, przybierają barwy ochronne. To te barwy, które widać dziś na tej sali, barwy biało-czerwone. To ci sami, którzy mówili, że Polska to anachronizm, to ludzie od Palikota, Palikot tak mówił. To ci, co chodzili do rosyjskiej ambasady skarżyć się na PiS. Ci, co mówili, że w Katyniu nie było ludobójstwa. Ci, co uprawiali pedagogikę wstydu, którzy próbowali wmówić Polakom, że ponoszą winę za wszystko, co złego wydarzyło się w ostatnim stuleciu w tej części Europy. Ci, co ograniczali lekcje historii. Ci, co wyśmiewali wszystko związane z patriotyzmem. Ci, co złamali wszystkie zasady kultury po tragedii w Smoleńsku, którzy deptali wszystko, co jest w naszej kulturze święte.

Taki oszczerca, taki jątrzyciel, nagle przyfruwa z gałązkę oliwną w dziobie i wyskakuje z propozycją okresowego wyciszenia emocji. Co to w ogóle ma być?! Dla mnie: karykatura miłosierdzia. 


golabekpokoju.jpg

Człowieku, daj żyć!I think that, as life is action and passion, we should share the passion and action of our time at peril of being judged not to have lived at all.